Loading…

Ki végezhet villanyszerelési munkát?

Elsőre elég banálisnak tűnhet a kérdés, de jogosan tesszük fel ezt olykor. Valószínűleg sokan találkoztunk már olyan szakemberrel, aki villanyszerelési munkát végzett, a megfelelő képesítési nélkül.

A 21/2010. (V. 14.) NFGM rendelet az egyes ipari és kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről egyértelműen leírja, hogy villanyszerelést csak villanyszerelő végezhet.

A rendelet így fogalmaz: „1. § (1) A rendelet mellékletében meghatározott tevékenységek… csak az ott megjelölt képesítéssel, illetve a *** jelöléssel ellátott tevékenységek esetén a rendeletben meghatározott, akkreditált felnőttképzést folytató intézmény által szervezett, akkreditált képzési program sikeres elvégzéséről szóló igazolás (a továbbiakban: szaktanfolyami képzettség) birtokában végezhetők.”

Mit is jelent ez? Ha például valaki fel akar szereltetni egy bojlert, akkor hívnia kell egy vízszerelőt és egy villanyszerelőt, hiszen egyik sem végezheti a másik munkáját. Egy klíma bekötéséhez szintén szükséges, hogy mindkét jogosultsággal vagy szakképzettséggel rendelkezzen a munkát végző szakember, de ugyanez igaz egy napelemes rendszer létesítésekor is. Természetesen villamos szakember kell egy vezérlőáramkör összeállításához, nem beszélve egy elosztó bekötéséhez vagy összeállításához. Azonban ez még nem minden! Még a villanyszerelők is gyakran „elfeledkeznek” arról, hogy minden létesítés után úgynevezett érintésvédelmi felülvizsgálatot kell elvégezni!

A fenti információk tudatában, jól meg kell gondolni amikor házunk, lakásunk villanyszerelési munkáit rábízzuk barátunkra, ismerősünkre, mert még abban az esetben is, ha tökéletesen is elvégzik a munkát, de a dokumentáció és a végzettség hiánya miatt elmarasztalhatóak lesznek.